Dzień Niedoboru Żelaza – zwróć uwagę na sygnały swojego ciała

26 listopada obchodzimy Dzień Niedoboru Żelaza, który...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyny, objawy i nowoczesne metody leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) to jedno z...

W trudnych sytuacjach co trzeci nastolatek ucieka w świat gier komputerowych

Gra na komputerze jest ucieczką przed rzeczywistością...

W Polsce aktywnych zawodowo jest zaledwie 4500 tysiąca lekarzy psychiatrów. Wsparcia psychiatrycznego może potrzebować nawet… 1,5 miliona osób

PSYCHIKAW Polsce aktywnych zawodowo jest zaledwie 4500 tysiąca lekarzy psychiatrów. Wsparcia psychiatrycznego może potrzebować nawet... 1,5 miliona osób

4,5 tysiąca psychiatrów. 1,5 miliona pacjentów narażonych na depresję. Psychiatria w Polsce musi zostać wzmocniona.

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. – W Polsce co roku śmiercią samobójczą ginie 5 tysięcy osób, czyli 15 osób na dobę. Na drogach w wypadkach komunikacyjnych ginie 7 osób. Jak wiele mówi się o bezpieczeństwie na drogach, a jak mało o zdrowiu psychicznym?  – mówi dr Piotr Podwalski, pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów, kierownik Oddziału Dziennego Kliniki Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.  W Polsce brakuje lekarzy oraz przestrzeni do skutecznej walki z chorobami psychicznymi. Eksperci przyznają jednak, że świadomość społeczna w temacie depresji jest z roku na rok coraz lepsza. – Jesteśmy wpół drogi do sukcesu w tym temacie. Jest jeszcze wiele do zrobienia – mówi dr Podwalski.

15% Polaków w czasie swojego życia może mieć objawy zespołu depresyjnego

23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją i doskonała okazja do przypominania społeczeństwu jak ważne jest zdrowie psychiczne i troska o mentalny dobrostan.

Depresja to ciężka choroba, która dotyka coraz szerszą grupę ludzi w Polsce. Szacuje się, że nawet 15% Polaków w czasie swojego życia może przejawiać objawy zespołu depresyjnego. Jest to choroba, która może mieć ciężki przebieg, co może determinować konieczność farmakoterapii, a nawet hospitalizacji. Sytuacja psychiatrii w Polsce jest trudna – mówi dr Piotr Podwalski, pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów, kierownik Oddziału Dziennego Kliniki Psychiatrii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.

– Psychiatrów w Polsce jest 4500 tysiąca, a chorych na depresje może być ponad 1,5 miliona ludzi. Potrzeba psychoterapeutów, odpowiednich miejsc do leczenia, czy wreszcie troski o ogólny dobrostan pacjenta. Musimy dbać o aktywność fizyczną pacjenta, dietetykę czy psychodietetykę – mówi dr Piotr Podwalski.

„Musimy walczyć ze stereotypem, że depresja jest wstydem”

O depresji mówi się w Polsce coraz więcej. To, że przypadłość przestała być wstydliwa ma wiele zalet, ale eksperci mówią także o problemach, które generuje np. krytyka farmakoterapii czy głośne wystąpienia medialne celebrytów mówiące o ich depresyjnych doświadczeniach.

– To, że mówi się więcej o depresji w społeczeństwie to miecz obosieczny. To niezmiernie ważne i należy destygmatyzować psychiatrię i choroby psychiczne. To naturalne, że niektórzy wymagają leczenia i pomocy. Z drugiej strony pojawiają się rozmaite opinie np. w Internecie, które są krzywdzące i wprowadzają pacjentów w błąd. Musimy kategorycznie zabierać głos w sprawach, które mogą naruszać dobro pacjentów – mówi

– W społeczeństwie są dwie grupy: ludzie, którzy nie uważają, że korzystanie z pomocy psychiatry jest ujmą oraz tacy, którym wizyta u psychiatry kojarzy się z czymś uwłaczającym i wstydliwym. Co ważne, to właśnie Ci zaprzeczający konieczności wizyty u specjaliści, są najpoważniej narażeni na skutki choroby, bo nie dają sobie pomóc – mówi lek. Aleksander Matysiak, sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. –  Oprócz samej depresji mamy w społeczeństwie problem np. z zaburzeniami adaptacyjnymi czy np. problemami psychicznymi wynikającymi z narażenia na wydarzenie stresowe np. utrata pracy czy płynności finansowej, czemu sprzyja bardzo duże tempo życia i obecna sytuacja ekonomiczna – dodaje lek. Matysiak.

W opinii ekspertów Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest okazją do przypomnienia społeczeństwu jak ważna jest troska nie tylko o dobrą kondycję fizyczną, ale i psychiczną. Odpowiednia profilaktyka zdrowia psychicznego mogłaby poskutkować spadkiem współczynnika samobójstw i prób samobójczych w Polsce.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Najpopularniejsze artykuły