Dzień Niedoboru Żelaza – zwróć uwagę na sygnały swojego ciała

26 listopada obchodzimy Dzień Niedoboru Żelaza, który...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyny, objawy i nowoczesne metody leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) to jedno z...

W trudnych sytuacjach co trzeci nastolatek ucieka w świat gier komputerowych

Gra na komputerze jest ucieczką przed rzeczywistością...

Terapia z użyciem psylocybiny jako narzędzie w walce z alkoholizmem

UZALEŻNIENIATerapia z użyciem psylocybiny jako narzędzie w walce z alkoholizmem

Psychoaktywna substancja – psylocybina – od lat wywołuje kontrowersje w świecie medycznym. Jednym z zakątków, gdzie jej badaniom i zastosowaniom poświęca się coraz więcej uwagi, jest terapia uzależnień. Na szczególną uwagę zasługuje potencjał, jaki kryje w sobie psylocybina w walce z alkoholizmem.

Alkoholizm to poważne uzależnienie, które negatywnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale i na relacje z bliskimi oraz życie zawodowe. Wpływ alkoholu na organizm jest wyjątkowo silny, a wyjście z uzależnienia często jest trudne i długotrwałe. Istnieje wiele metod leczenia, od terapii psychologicznych przez farmakologiczne aż po podejścia alternatywne, takie jak terapia z użyciem psylocybiny.

Psylocybina to substancja psychoaktywna, która naturalnie występuje w niektórych gatunkach grzybów. Jej działanie opiera się na podobnym mechanizmie, co działanie substancji psychoaktywnych z grupy tryptamin – między innymi serotoniny. Po zastosowaniu psylocybiny w organizmie dochodzi do zmiany nastroju, doświadczenia transcendencji oraz większej pomysłowości. W badaniach sięgających XX w. wykazano, że psylocybina może działać na leczenie stanów depresyjnych, lęku oraz uzależnień.

Psylocybina jako narzędzie terapeutyczne w walce z alkoholizmem

Nie od dziś wiadomo, że uzależnienia są zagadnieniem wielowymiarowym i kompleksowym. Dlatego też zaproponowanie jednego sposobu leczenia, który onieśmieliłby dolegliwości uzależnienia, jest trudne. Psychoterapia, farmakoterapia oraz podejścia pomocnicze, takie jak terapia z użyciem psylocybiny, to jedynie wybrane metody leczenia.

W przypadku alkoholizmu, wykorzystanie psylocybiny jako narzędzia terapeutycznego jest relatywnie nowym podejściem. Jednym z aspektów, który potwierdzać może skuteczność takiej terapii, jest badanie przeprowadzone w 2012 roku przez naukowców z Johns Hopkins University School of Medicine. Badanie obejmowało 18 osób, które zgłosiły się na terapię z użyciem psylocybiny i które cierpiały na uzależnienie od alkoholu. Każdej z badanych podano dwie dawki psylocybiny: jedną małą, a drugą dużą. Po dwóch tygodniach u części badanych zaobserwowano zmiany w podejściu do alkoholu – stwierdzono, że poziom pijących zmniejszył się znacznie.

Dodatkowo, wskazać należy na kilka dodatkowych wartości streści:

1. Odkrycie nowych rozwiązań

Wielu lekarzy, psychiatrów oraz pacjentów szuka rozwiązania w pozornie nieoczywistych miejscach. Działający od lat w tym obszarze terapeutyczne podejście do alkoholizmu opierało się głównie na wstrzymaniu się od picia – z wykorzystaniem najróżniejszych terapii uzależnień opartych o 12 kroków. W przypadku zastosowania terapii z użyciem psylocybiny, jeśli zostanie ona potwierdzona jako skuteczne narzędzie, odkryjemy nowe sposoby leczenia i odbudowywania psychiki pacjentów.

2. Skuteczność i szybkość działania

Badania wskazują, że po zastosowaniu psylocybiny w ciągu jednego tygodnia, lub dwóch, można osiągnąć poziomy zmian równorzędne kilku tygodniom intensywnych, klasycznych interwencji terapeutycznych.

3. Indywidualne podejście do pacjenta

Terapia z użyciem psylocybiny opiera się na założeniu, że każdy pacjent to osobny, unikalny przypadek. Z tego powodu każdej osobie podawana jest nieco inna dawka substancji, w celu zapewnienia optymalizacji efektów terapeutycznych w zgodzie z indywidualnymi potrzebami pacjenta.

Kluczowe korzyści wykorzystania terapii z użyciem psylocybiny w walce z alkoholizmem

Wykorzystanie terapii z użyciem psylocybiny w walce z alkoholizmem pozytywnie wpływa na procesy terapeutyczne i pozwala osiągnąć pacjentom lepsze wyniki w krótszym czasie.

1. Poprawa wykorzystania leków oraz skuteczności terapii

Osoby, które uczestniczyły w terapii z psylocybiną, uczestniczyły również w terapii skupieniowej. W wyniku tego, wykorzystanie terapii uzależnień opisało się jako istotnie silniejsze, a efekty były szybciej zauważalne.

2. Lepsze zrozumienie objawów

Zastosowanie psylocybiny pozwoliło pacjentom lepiej zrozumieć objawy związane z uzależnieniem od alkoholu, a także lepiej wypocząć i skuteczniej radzić sobie w sytuacjach, w których czuli się skłonni do picia.

3. Efekty długoterminowe

Badania wskazują, że efekty terapii trwają nawet po kilku latach od jej przeprowadzenia. Pozwala to na osiągnięcie dobrych wyników w długim okresie, a co za tym idzie – uniknięcie powrotu do uzależnienia.

Warto jednak podkreślić, że terapia z użyciem psylocybiny wymaga szeregu ścisłych procedur oraz zespołu przeszkolonych specjalistów. Ze względu na to, że sama psylocybina może wywołać niepożądane skutki, takie jak doświadczenie lęku czy zagrożenie psychozy – jej stosowanie powinno być ściśle kontrolowane i mieć miejsce w specjalnie przygotowanych warunkach.

W fazie przygotowań do sesji z zastosowaniem psylocybiny, pacjent powinien być precyzyjnie uduchowiony, otrzymał odpowiednie instrukcje oraz był całkowicie świadomy procesu.

Niezwykle ważnym aspektem podczas przeprowadzania terapii z psylocybiną jest wybór odpowiedniego terapeuty, którym powinna być osoba zaufana oraz  wyszkolona do pracy z osobami cierpiącymi na uzależnienia.

Podsumowanie

Uzależnienie to bardzo złożone zagadnienie, wymagające wielu różnorodnych form terapii. W ostatnim czasie coraz więcej uwagi poświęca się terapii z uzyciem psylocybiny. Badania prowadzone przez naukowców ze świata pokazują, że zastosowanie substancji psychoaktywnych na uzależnienia może być skuteczne. Terapia z wykorzystaniem psylocybiny wydaje się szczególnie odpowiednia w przypadku alkoholizmu, jednak ze względów bezpieczeństwa, konieczne jest przeprowadzanie jej w szeregu ściśle kontrolowanych procedur i przy udziale wykwalifikowanych specjalistów.

Terapia z użyciem psylocybiny nie jest w żaden sposób narzędziem uniwersalnym i kompletnym. Jednakże zachodzi przypuszczenie, że zastosowanie tej substancji w medycynie przyniesie wiele korzyści, szczególnie w przypadku leczenia różnego rodzaju uzależnień, w tym uzależnień od alkoholu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Najpopularniejsze artykuły