Dzień Niedoboru Żelaza – zwróć uwagę na sygnały swojego ciała

26 listopada obchodzimy Dzień Niedoboru Żelaza, który...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyny, objawy i nowoczesne metody leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) to jedno z...

W trudnych sytuacjach co trzeci nastolatek ucieka w świat gier komputerowych

Gra na komputerze jest ucieczką przed rzeczywistością...

Prawie 10 tysięcy osób w Polsce zapada na raka krwi

ZDROWIEPrawie 10 tysięcy osób w Polsce zapada na raka krwi

Wypowiedź: Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, rzecznik prasowy 
Fundacji DKMS, Wojciech Niewinowski, który zachorował na białaczkę w wieku 22 lat, Julia Sygulska-Walczak, która została dawcą komórek macierzystych.
Każdego roku prawie 10 tysięcy osób w Polsce zapada na jedną z chorób nowotworowych krwi, najczęstszą z nich jest białaczka. Często jedynym dla nich ratunkiem jest przeszczep. Prawdopodobieństwo znalezienia bliźniaka genetycznego dla potrzebującego przeszczepienia pacjenta, wynosi w najlepszym wypadku 1 do 20.000. Bywa, że spada do kilku milionów.
– W Polsce co piąty pacjent zostaje bez swojego bliźniaka genetycznego, bez swojego dawcy. Apelujemy do wszystkich, którym los ludzki nie jest obcy aby zastanowili się nad tym,  czy warto zarejestrować się i mieć swój udział w ratowaniu życia – mówi newsrm.tv Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, rzecznik prasowy 
Fundacji DKMS.
Jak pokazują statystyki, aż 75% przeszczepień możliwych jest dzięki dawcom niespokrewnionym. W rejestrach niespokrewnionych dawców na całym świecie, zarejestrowało się już ponad 25 milionów potencjalnych dawców, jednak wciąż jest ich za mało, by pomóc wszystkim potrzebującym.
– Moja choroba zaczęła się w 2009 roku. Wtedy jako młody chłopak, miałem 22 lata, studiowałem i moje życie stanęło w miejscu. W szpitalu okazało się, że mam białaczkę, która musi zostać wyleczona chemioterapią, która powoduje bardzo duże spustoszenie w organizmie. Ja jako pacjent bardzo cierpiałem – opowiada Wojciech Niewinowski, który zachorował na białaczkę w wieku 22 lat – Odebrałem telefon i okazało się, że dzwoni mój lekarz żeby przekazać mi informację, że jest dawca. Wtedy po raz pierwszy zagościła w moim sercu nadzieja na to, że przeżyję.
Dzięki przeszczepowi pacjent, który ma raka krwi odzyskuje zdrowie. Natomiast osoba, która zdecydowała się na podarowanie komórek macierzystych zyskuje swojego bliźniaka genetycznego. W ten sposób rodzą się przyjaźnie, które trwają latami. – Czasami w to nie wierze, że dzięki mnie żyje druga osoba. Ja dzięki temu zyskałam, siostrę, bo jestem jedynaczką. Agnieszka ma jeszcze dwie siostry. Mam nową dużą rodzinę – opowiada Julia Sygulska-Walczak, która została dawcą komórek macierzystych.
W najbliższy wtorek, 13 października, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Fundację DKMS Polska właśnie wtedy organizuje akcję rejestrowania do bazy potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Najpopularniejsze artykuły