– Jesteśmy oburzeni, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie uwzględnił postulatów Izb Lekarskich o których mówimy od miesięcy. Wystawianie wezwań do zapłaty lekarzom, którzy wykonują swoją pracę i działają dla dobra pacjenta jest skandalem, który w żadnym cywilizowanym kraju nie powinien mieć miejsca. Mówimy o przepisywaniu mleka, dzieciom z silną alergią, które potrzebują tego produktu do życia. NFZ i Ministerstwo Zdrowia musi zacząć patrzeć na ludzi i ich trudną sytuację, a nie na swoje tabelki w Excelu – mówi dr Michał Bulsa, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie. Pismo Okręgowej Rady Lekarskiej w tej sprawie opublikowaliśmy w październiku 2022.
„Lekarz jest karany, bo działa dla dobra pacjentów”
Temat na nowo odżył po tym, jak podczas porannego wywiadu na antenie ogólnopolskiej stacji radiowej lekarka z Warszawy poinformowała o astronomicznym rachunku, jaki został jej wystawiony przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Kobieta musi zapłacić ponad 160 tysięcy złotych za to, że wypisywała recepty na zakup specjalnego mleka dla alergików dzieciom powyżej 18 miesiąca. Refundacja obejmuje dzieci tylko do roku.
– Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie zabierała głos w tej sprawie już kilka miesięcy temu. Problem dotyczy także lekarzy z naszego miasta. Skandalem jest, że Narodowy Fundusz Zdrowia próbuje egzekwować pieniądze od lekarzy za to, że ratują życie swoim pacjentom. To nie jest kaprys lekarza pediatry, to nie jest wymysł rodzica, to realna potrzeba, by ratować życie i poprawiać dobrostan dziecka – mówi dr Michał Bulsa, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej.
– Apelujemy do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego oraz do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka, by zaprzestano zastraszania lekarzy. To jest presja finansowa, która jest niczym nie uzasadniona. Lekarz jest karany, bo działa dla dobra pacjentów. Przepisy dotyczące recept na mleko dla alergików powinny zostać zmienione, a wszelkie kary zawieszone lub cofnięte – mówi Michał Bulsa, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.
Jak dodaje dr Michał Bulsa – takie właśnie działanie NFZ, powoduje, że coraz więcej lekarzy rezygnuje ze swojego zawodu.
Okręgowa Rada Lekarska apelowała w tej sprawie już w październiku 2022
W październiku 2022 Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie wystosowała stanowisko dotyczące preparatu Neocate LCP. Zaapelowaliśmy wówczas o warunkowe dopuszczenie stosowania tego preparatu dla pacjentów między 12 a 18 miesiącem życia w przypadku istnienia wskazań refundacyjnych w części medycznej. W opinii Okręgowej Rady lekarskiej w Szczecinie NFZ powinien wówczas odstąpić od nakładania kary umownej na lekarzy.
Okręgowa Rada Lekarska w Szczecnie rekomenduje każdemu swojemu członkowi kontakt z kancelarią adwokacką obsługującą ORL i OIL. – Jeżeli będzie taka konieczność wyobrażam sobie, że lekarze będą występować przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia na drogę sądową, a Izba Lekarska będzie ich wspierać – mówi Prezes Michał Bulsa.