16.5 C
Warszawa
sobota, 19 kwietnia, 2025

Dzień Niedoboru Żelaza – zwróć uwagę na sygnały swojego ciała

26 listopada obchodzimy Dzień Niedoboru Żelaza, który...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyny, objawy i nowoczesne metody leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) to jedno z...

W trudnych sytuacjach co trzeci nastolatek ucieka w świat gier komputerowych

Gra na komputerze jest ucieczką przed rzeczywistością...
16.5 C
Warszawa
sobota, 19 kwietnia, 2025

Jak psylocybina może pomóc w walce z uzależnieniem od alkoholu?

UZALEŻNIENIAJak psylocybina może pomóc w walce z uzależnieniem od alkoholu?

Uzależnienie od alkoholu jest jednym z najbardziej powszechnych problemów zdrowotnych na całym świecie. W Polsce statystyki mówią o około 7,5 ml innych osób uzależnionych od alkoholu. Wpływ alkoholizmu na prawidłową funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki jest ogromny – towarzyszą mu problemy zdrowotne, kłopoty finansowe, problemy rodzinne, utrata pracy i wykluczenie społeczne. Walka z uzależnieniem to długi i trudny proces, który wymaga ogromnego zaangażowania ze strony osoby dotkniętej problemem, jej rodziny oraz opiekunów. Jednym z nowych sposobów walki z alkoholizmem jest użycie psylocybiny – substancji aktywnej w grzybach psylocybinowych.

Grzyby psylocybinowe to naturalna substancja, której powszechność w Polsce jest stosunkowo mała. Jak dotąd młodsze pokolenie Polaków ma większą świadomość na temat substancji psylocybiny niż starsze pokolenia. Jednym z nich jest Jak psylocybina może pomóc w walce z uzależnieniem od alkoholu?

Jak działa psylocybina na nasz organizm?

Psylocybina jest substancją aktywną występującą w grzybach psylocybinowych. Po spożyciu grzybów psylocybinowych, psylocybina ulega deoksydacji i przekształca się w psylocynę, która krąży w układzie krążenia, uaktywniając receptory serotoninowe w mózgu. Pod wpływem tego związku mózg zaczyna działać w sposób zmieniony, człowiek staje się bardziej otwarty na otaczający go świat, czuje się bardziej zintegrowany emocjonalnie i duchowo.

Możliwości terapeutyczne stosowania psylocybiny

Zaangażowana w badania nad psylocybiną organizacja Multidyscyplinarna grupa badawcza na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa (The Johns Hopkins Center for Psychedelic and Consciousness Research) sugeruje, że psychoaktywne substancje mogą mieć szereg zastosowań terapeutycznych zarówno w leczeniu zaburzeń psychicznych, jak i fizycznych.

W przypadku uzależnienia od alkoholu wykorzystanie psylocybiny jako uzupełnienia w terapii mogłoby przynieść zaskakujące rezultaty. W badaniach prowadzonych na tej substancji wskazano, że może ona pomóc pacjentom zmienić swoje myślenie i perspektywy na życie. W ten sposób osiąga się jedno z celów terapii uzależnienia – zmniejsza się szkodliwe skutki picia alkoholu, a także pomoc w procesie wyjścia z nałogu.

Psylocybina w terapii uzależnienia od alkoholu

Terapia z psylocybiną i grupowa terapia uzależnień były już zestawiane, wraz z obiecującymi wynikami.

Badania wykazują, że zastosowanie psychoaktywnych substancji jak psylocybina może zwiększyć skuteczność terapii dla pacjentów z uzależnieniem od alkoholu. Mówi się tutaj o tak ważnych elementach jak podejście psychologiczne do problemu i celowe zastosowanie substancji, by możliwie jak najskuteczniej wspierać proces zdrowienia i regeneracji układu nerwowego pacjenta.

W jednym z opublikowanych na łamach „Journal of Psychopharmacology” badań Multidyscyplinarna grupa badawcza na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa przebadała zastosowanie psylocybiny w terapii uzależnienia od alkoholu. Pacjenci z chorobą alkoholową otrzymali jednorazowo dawkę psylocybiny, co pozwoliło na badanie wyniku w ciągu 6 miesięcy. Tymczasem osoby z grupy kontrolnej nie otrzymały terapii i wyniki u nich były porównywane do wyników, jakie uzyskiwano w przypadku badanych pacjentów.

90% z grupy badanej podczas okresu powrotu do zdrowia przyznało, że doświadczenie z psylocybiną pomogę im zmienić na lepsze swoje myślenie na temat wartości w ich życiu.

Innym badaniem przeprowadzonym przez Multidyscyplinarną grupę badawczą uczestniczyła grupa młodych dorosłych uzależnionych od alkoholu. Uczestnicy badania poddani zostali terapii opartej na użyciu psylocybiny oraz terapii opartej na standardowych metodach leczenia uzależnień. Wyniki pokazały, że w grupie z terapią opartą na użyciu psylocybiny pacjenci odnotowali większy spadek tej niepożądanej zachęty do picia, a także lepszą stabilność w czasie powrotu do zdrowia.

Liczne badania prowadzone w ostatnim czasie potwierdzają związek między terapią z psylocybiną a zmniejszeniem objawów zaburzeń psychicznych, w tym depresji i lęku.

Czy terapia z psylocybiną powinna być legalna?

Decyzja o legalizacji substancji psychotropowych zawsze jest mocno dyskutowana. Ale w przypadku psylocybiny i liczb cierpiących na zaburzenia emocjonalne, a także na uzależnienie od alkoholu i narkotyków, można powiedzieć, że legalizacja jest na miejscu.

Psylocybina nadal pozostaje nielegalnym narkotykiem, ale jej potencjał terapeutyczny ujawniony podczas licznych badań, daje wiele argumentów za zezwoleniem na legalne stosowanie substancji.

Wskazuje się tutaj na szereg pozytywnych efektów wynikających z użycia psychotropowych substancji, w tym psychozy, lęku i depresji. W przypadku uzależnienia od alkoholu pacjenci podczas terapii powinni zostać poddani specjalistycznej ocenie. Taka ocena, i odpowiadająca na nią terapia, będzie skuteczna tylko dzięki topornemu powiązaniu leczenia z badaniami i wzmocnionej sieci wsparcia osoby.

Użycie psylocybiny w terapii benzodiazepinowym może być potentatem dla skutecznej interwencji i skrócenia czasu wyleczenia. Badania wykazały, że działanie tych substancji jest bardzo intensywne i długotrwale związane z potrzebą zmiany zachowań. Dlatego badani pacjenci podczas terapii osiągają dużo lepsze wyniki w porównaniu z tymi, którzy korzystają ze standardowych metod leczenia.

Podsumowanie

Psylocybina jest substancją, która może pomóc w walce z uzależnieniem od alkoholu. Badania prowadzone na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa wskazują, że stosowanie tej substancji może pomóc pacjentom zmienić swoje perspektywy na życie, a także wpłynąć na zmianę aktywności mózgu.

Niektóre badania wskazują na zwiększenie skuteczności terapii pacjentów z chorobą alkoholową dzięki stosowaniu psylocybiny. Podsumowując, zastosowanie psychoaktywnej substancji w terapii może przynieść korzyści dla zdrowia i polepszyć jakość życia uzależnionych pacjentów. Ważne jest jednak, by substancję tę stosować wyłącznie pod stałym nadzorem specjalisty. Baadni którzy korzystają z terapii z psylocybinowanym powinni być pod stałym nadzorem specjalistów, którzy mają odpowiednie umiejętności i doświadczenie w prowadzeniu tego typu terapii.

Exit mobile version