Rwa kulszowa to jedno z najczęstszych schorzeń, które dotykają ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się ona silnym bólem nerwu kulszowego, który rozciąga się od kręgosłupa aż do stopy. Choroba może być bardzo uciążliwa, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie pacjentów. Na szczęście, istnieje wiele metod leczenia rwy kulszowej, a jedną z najskuteczniejszych jest fizjoterapia.
Fizjoterapia, jako metoda leczenia rwy kulszowej, bazuje na ćwiczeniowej i manualnej terapii. Celem fizjoterapii jest zwiększenie elastyczności, siły mięśni i poprawa jakości życia pacjentów. Trening fizyczny wykonany pod nadzorem specjalisty może przynieść pozytywne efekty w leczeniu tej choroby.
Najważniejszym zadaniem fizjoterapii jest złagodzenie bólu związanego z rwą kulszową. Fizjoterapeuta przeprowadza specjalistyczne badania, które pomagają określić przyczyny choroby oraz zaistniałe zaburzenia funkcjonowania bądź ograniczenia ruchowe. Analizuje również historię choroby pacjenta, aby stwierdzić, czy rwa kulszowa nie ma innego podłoża, jak np. przepuklina dysku międzykręgowego czy zwyrodnienia.
Terapia manualna to podstawowy element fizjoterapii rwy kulszowej. Fizjoterapeuta wykorzystuje różne techniki masażu, ucisku punktów i manipulacje, które pomagają w przywróceniu prawidłowej funkcji nerwu kulszowego. Zwykle po kilku sesjach terapii manualnej pacjent odczuwa już ulegnięcie bólu.
Fizjoterapia rwy kulszowej opiera się również na aktywności fizycznej. Pacjenci, którzy cierpią na rwę kulszową, często doświadczają bólu i ograniczenia ruchowe. Właśnie dlatego stają się oni niewystarczająco aktywni, co pogarsza w końcu ich stan zdrowia. Dlatego też, fizjoterapia rwy kulszowej opiera się na prostej zasadzie – „ćwiczenie to leczenie”. Podczas specjalistycznego treningu fizycznego, które poprawia elastyczność mięśni, zwiększa siłę i koordynację ruchową, pacjent czuje się coraz lepiej.
Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń w leczeniu rwy kulszowej jest m.in. klasyczny stretching, który polega na rozciąganiu mięśni. Pacjenci mogą również wykonywać ćwiczenia, które mają na celu zwiększenie siły mięśniowej na obszarze pleców i kolan bądź zmniejszenie napięcia mięśniowego na obszarze pleców i bioder.
Fizjoterapia rwy kulszowej okazuje się również skuteczna w poradzeniu sobie z jej powikłaniami. Pacjenci często doświadczają tzw. „bólu rdzeniowego”, który pojawia się w okolicach kręgosłupa. W najtrudniejszych przypadkach może to prowadzić do powstawania paraliżu. Dlatego też, fizjoterapeuci specjalizujący się w rwie kulszowej pomagają pacjentom w rzeczywistym zrozumieniu ruchu i postawy ciała, które wpływają na problemy rwy kulszowej.
Kolejnym korzyścią fizjoterapii rwy kulszowej jest to, że jest ona zdecydowanie mniej inwazyjna od innych metod leczenia. Nie wymaga bowiem ryzykownych i kosztownych zabiegów chirurgicznych czy farmakologicznych. Wystarczy, że pacjent zjawia się na wizycie u fizjoterapeuty, z którego pomocą może zadbać o swoje zdrowie.
Krakowskie Centrum Osteohelp oferuje kompleksową rehabilitację i profilaktykę rwy kulszowej. W centrum pracują fizjoterapeuci, osteopaci i trenerzy medyczni. Posiadają oni dużą wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu terapii manualnej oraz treningu fizycznego. Krakowskie Centrum Osteohelp jest specjalnie zaprojektowana dla pacjentów, którzy cierpią na bóle kulszowe.
Fizjoterapia jest skuteczną i bezpieczną metodą leczenia rwy kulszowej. Pacjenci często doświadczają pozytywnych efektów już po kilku wizytach u fizjoterapeuty. Profesjonalny fizjoterapeuta pomoże wybrać najlepszą metodę leczenia i pomaga pacjentom w odzyskaniu pełnej zdolności ruchowej. Dlatego też, warto skorzystać z możliwości, jakie daje fizjoterapia w leczeniu rwy kulszowej.
Krakowskie Centrum Osteohelp to miejsce, w którym pacjenci cierpiący na rwy kulszową mogą liczyć na wysokiej jakości leczenie. Znajdują się tu specjaliści z dziedziny medycyny, którzy oferują kompleksową pomoc w walce z tą chorobą. Fizjoterapia, terapia manualna oraz trening fizyczny to najlepsze metody leczenia rwy kulszowej oferowane przez Centrum. Więcej informacji o ofercie Krakowskiego Centrum Osteohelp znajduje się na stronie internetowej https://osteohelp.pl/