Dzień Niedoboru Żelaza – zwróć uwagę na sygnały swojego ciała

26 listopada obchodzimy Dzień Niedoboru Żelaza, który...

Choroba zwyrodnieniowa stawów – przyczyny, objawy i nowoczesne metody leczenia

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) to jedno z...

W trudnych sytuacjach co trzeci nastolatek ucieka w świat gier komputerowych

Gra na komputerze jest ucieczką przed rzeczywistością...

Zgon może stwierdzić lekarz, położna wiejska albo.. fleczer lub starszy fleczer. Izba Lekarska apeluje o pilną zmianę ustawy z 1961 roku

PRAWOZgon może stwierdzić lekarz, położna wiejska albo.. fleczer lub starszy fleczer. Izba Lekarska apeluje o pilną zmianę ustawy z 1961 roku

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie zwraca się z wnioskiem o pilne podjęcie działań prowadzących do wszczęcia procesu legislacyjnego mającego na celu uchylenie rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzania zgonu i jego przyczyny (Dz.U. 1961, Nr 39, poz. 201 i 202) oraz wydanie nowego aktu prawnego na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2705).

Podnieść należy, iż obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 3 sierpnia 1961 r. w sprawie stwierdzania zgonu i jego przyczyny zawiera zdezaktualizowane normy niemające zastosowania w obecnej organizacji systemu opieki zdrowotnej. Realizacja zapisów nieaktualnego rozporządzenia budzi wątpliwości ze strony lekarzy, prowadząc do sytuacji, w której wielokrotnie pogrążona w żałobie rodzina nie może uzyskać karty zgonu z powodu braku strony zobowiązanej do wystawienia niniejszego dokumentu.

Ponadto nieaktualne zostają również zapisy dotyczące kierowania niejasnych przypadków śmierci na sekcję zwłok, w sytuacji stwierdzania zgonu w warunkach domowych. Powyższe zagraża porządkowi prawnemu, w ten sposób, iż może prowadzić do niewykrycia sprawcy czynu zabronionego określonego w art. 148 Kodeksu karnego.

Dodatkowo podnieść należy, iż w obecnym brzmieniu rozporządzenia zdezaktualizowane pozostają również przepisy, wymieniające w swojej treści dawno nieistniejące instytucje takie jak: felczerski punkt zdrowia, położna wiejska, gromada wiejska, rada narodowa, milicja obywatelska, co nie powinno mieć miejsca w państwie prawa jakim jest Rzeczpospolita Polska.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Najpopularniejsze artykuły