Szczecińscy lekarze zaangażowani w protest medyków w Niemczech. OIL popiera postulaty.
Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie wspiera postulaty lekarzy protestujących w pięciu niemieckich landach. Lekarze zwracają uwagę na wysoką presję związaną z normami finansowymi narzucaną przez komercyjnych właścicieli szpitali. Lekarze mówią także o niesatysfakcjonujących zarobkach i pogarszającym się komforcie pracy.
Prezes Michał Bulsa: popieramy postulaty związkowców
Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie popiera starania lekarzy zrzeszonych w ramach związku zawodowego – Marburger Bund o polepszenie warunków pracy i wynagrodzenia.
– Dobre warunki pracy oraz adekwatny poziom wynagrodzeń personelu medycznego gwarantuje ciągłość zatrudnienia co przekłada się na prawidłową opiekę nad pacjentami. Biorąc pod uwagę fakt, że duża rzesza lekarzy zrzeszonych w Marbunger Bund obejmuje członków Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie zasadnym jest zajęcie przez samorząd lekarki zdania w tej sprawie. Apelujemy do stron o szybkie rozwiązanie sporu mając na względzie dobro pacjentów – mówi Michał Bulsa, Prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.
4000 lekarzy protestowało w Niemczech, wśród nich lekarze z Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie
Strajk, który miał miejsce w Niemczech był największym od lat strajkiem ostrzegawczym w tym kraju. Zaangażowani są w niego także Polscy lekarze, który pracują w Niemczech, w tym przedstawiciele Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.
– Walczymy o odmrożenie naszych pensji zamrożonych od lipca 2022 do 2025 roku z uwzględnieniem inflacji w Niemczech (8,6% Inflacji plus 2,5% podwyżki w sumie 11,1%) oraz poprawę warunków pracy. W czasie pandemii, lekarze w Niemczech nie otrzymywali żadnych dodatków finansowych za pracę z chorymi na COVID-19, jak to było np. w Polsce. Do strajku ostrzegawczego przystąpiło w sumie kilkadziesiąt szpitali z ponad pięciu Landów. W manifestacji w Hamburgu wzięło udział ok. 4000 lekarzy – mówi Rafał Krzysztopik, przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Praktykujących Zagranicą ORL w Szczecinie.
Protest rozpoczął się pod Asklepios Klinik St. Georg, potem protestujący przemaszerowali pod scenę na Gänsemarkt w Hamburgu, gdzie przemawiała m.in. dr Renata Sajdak- członkini Izby i przedstawicielka związku zawodowego lekarzy Marburger Bund w Pasewalku.
– Czekamy na efekt dalszych rozmów z przedstawicielami naszych pracodawców i w zależności od ich wyniku będziemy decydować o dalszym postępowaniu – mówi dr Rafał Krzysztopik.